Mavi Yumurta’nın en sağlıklı olduğu iddiası

Yakın dönemde sıkça adını duyduğumuz mavi yumurtanın diğer yumurtalara göre besin değerinin daha yüksek olduğu gibi söylentiler mevcut. Gerçekten mavi yumurta diğer yumurtalara göre daha mı sağlıklı?

Peki gerçekten halk arasında bahsi geçen “Mavi Yumurta” hakkındaki bu bilgi doğru mu?  Halk Sağlığı Uzmanı Prof. Dr. Recep Akdur, mavi yumurtalar hakkında araştırmalarını paylaştı.

Beyaz, kahverengi, mavi ve yeşil renkli yumurtaların yıllardır olup bilindiğini belirten Prof. Dr. Recep Akdur, ancak bunların piyasası büyük çiftlikler tarafından üretilip dağıtıma sürülmesi farklı vakitlerde olduğunu belirtti. Prof. Dr. Recep Akdur ayrıca bunun bir pazarlama stratejisi olduğunu belirterek, beyaz yumurtanın büyük çiftliklerde üretilmeye başlaması ve pazarlanması sonrasında büyük reklam kampanyaları ile kahverengi yumurtanın piyasaya getirilip sürüldüğünü belirterek mavi yumurtanın aynı strateji ile şu an pazarlandığını belirterek sıranın ona geldiğini söyledi.

Peki, Mavi Yumurtanın diğerlerinden farkı var mı?

Mavi Yumurta diğer yumurtalara göre kolestrolü çok azdır. Çünkü bu yumurta “Araucana” ırkı tavuklardan elde edilir. Bu tavuk ırkı diğer tavuk ırklarına göre daha düşük seviyede kolesterol içeren yumurtalar üretmektedir, bu yüzden bu tavukların ürettiği yumurtalara sağlıklı denir ve sağlıklı yumurtalar denilerek piyasaya sürülüp satılır gibi bir çok iddia olsa da farklı renkli yumurtalardan içerik olarak neredeyse hiç bir farkı bulunmamakta olup, diğer yumurtalardan daha iyi veya kötü olduğu söylenemez.

Mavi Yumurtanın faydaları nelerdir?

Bir çok kişi tarafından sağlıklı bilindiği için fazlası ile tercih edilen mavi yumurtada diğer yumurtalar gibi aynı faydalı içeriklere sahiptir bunlar ise ise:

Protein, folik asit, çinko, kalsiyum ve yüksek seviyede demirdir.